Onkologia Zelularra

Taldeko liderra: Ander Matheu Fernández Dk.

Biodonostia OII. Ikerbasque Research Associate.. ander.matheu@biodonostia.org
Ander Matheu Fernández doktorea Manuel Serrano doktorearen zuzendaritzapean doktoratu zen CNIOn 2005ean, eta doktorego ondoko prestakuntza Robin Lovell-Badge doktorearen laborategian egin zuen, Londreseko MRC-NIMR-en, 2006tik 2011ra.
2011n Biodonostia OIIn sartu zen Miguel Servet (ISCIII) ikertzaile gisa, Onkologia Zelularra ikerketa-taldea gidatzeko. Taldean sartu zenetik, gaur egun dituen 20 kidek osatutako diziplina anitzeko taldea eratu du. Matheu doktoreak eragin handiko aldizkari zientifikotan (Nature, Cell eta Cell Stem Cell barne) argitaratutako 95 lanetan parte hartu du, horietatik 75 lanetik gora Biodonostiara heldu ondoren, eta horietako 40etan egile seniorra da. Era berean, liburuetako bost kapitulu zuzendu ditu eta Estatuko eta nazioarteko lau patentetako asmatzailekidea da.
Matheu doktoreak Estatuko eta nazioarteko 25 proiektu zuzendu ditu eta beste 55etan laguntzaile gisa parte hartu du; proiektuok guztira 15 milioi eurora iristen dira, eta horietatik 6 milioi eurotik gora bere ikerketa-taldeari eman zizkioten. Bere taldea CIBERfes – Hauskortasunaren eta Zahartze Osasuntsuaren Sareko Ikerketa Biomedikoko Zentroko kidea da eta Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitateko (UPV/EHU) irakasle elkartua da, eta Ikerbasque Research Associate ikertzailea. 11 doktorego-tesi zuzendu ditu Biodonostiako Ikertzaileenak eta Donostia Unibertsitate Ospitaleko (Donostialdea ESI) medikurenak, eta 20tik gora ikasleren master amaierako lanak eta gradu amaierako lanak gainbegiratu ditu
.

Helburu estrategikoak

Matheu doktorearen taldearen interesa gliomaren zelula amen karakterizazioan eta zelula ama neuralen zahartzearekin lotutako mekanismo molekularren identifikazioan oinarritzen zen hasiera batean. Horregatik, hasiera batean Neuro-onkologia deitu zen. Hala ere, taldearen ikerketa-ildoak handituz eta zabalduz joan dira, eta gaur egun plastizitatea eta zelulen heterogeneotasuna erregulatzen dituzten mekanismo molekularren ezagutza, horiek minbiziaren eta zahartzearen prozesuetan duten zeregina eta ezagutza horren erabilera praktika klinikoan biltzen dituzte.

Ikerketa-ildo nagusiak

Minbiziari buruzko ikerketa-ildoaren barruan, haren taldearen helburuak honako hauek dira:

  • Nerbio-sistema zentraleko (NSZ) neoplasietan eta minbizi gastrointestinaletan dauden tumore-zelula amen azpipopulazioa erregulatzeko seinaleztapen-bideak zehaztea
  • Tumoreko zelula amek minbiziaren jatorrian eta progresioan/metastasian duten eragina aztertzea
  • Itu molekularrak eta pronostiko-markatzaileak eta/edo tratamenduari erantzuteko markatzaileak identifikatzea, estrategia terapeutiko alternatiboak eta NSZko tumore pediatrikoetan dauden pazienteen estratifikazio-patroiak ezartzeko eta (iv) tumore-zelula amen aurrean agente farmakologikoak sortzeko eta/edo baliozkotzeko.

Zahartzeari buruzko ikerketa-ildoaren barruan, hauek dira helburuak:

  • Hauskortasunaren eta gaixotasun neurodegeneratiboen detekzio goiztiarra ahalbidetzen duten biomarkatzaileak bilatzea
  • Ehun urtetik gorakoen ezaugarri den zahartze arrakastatsuaren mekanismo arduradunak identifikatzea
  • Nerbio-sistema zentralaren zelula amak eta muskularrak ezaugarritzea itu molekularren bila, zahartzearekin eta patologia neurodegeneratiboekin lotutako gainbehera funtzionala arintzeko

 

Taldekideak

Izen-abizenak Zentroa Emaila
Sara Arevalo Lobera Donostialdea ESI sara.arevalolobera@osakidetza.eus
Aizpea Artetxe Zurutuza  Biodonostia OII aizpea.artetxe@biodonostia.org
Jaione Auzmendi Iriarte Biodonostia OII jaione.auzmendi@biodonostia.org
Estefanía Carrasco García Biodonostia OII estefania.carrasco@biodonostia.org
Fernando Cossio Mora UPV – EHU fp.cossio@ehu.es
Sara Cruces Salguero Biodonostia OII sara.crucessalguero@biodonostia.org
Larraitz Egaña Otaño Donostialdea ESI larraitz.eganaotano@osakidetza.eus
Joseba Elizazu Perez Biodonostia OII joseba.elizazu@biodonostia.org
Nerea Iturrioz Rodriguez Biodonostia OII nerea.iturriozrodriguez@biodonostia.org
Diego Marcos Pérez Biodonostia OII diego.marcos@biodonostia.org
Verónica Moncho Amor CIBERNED veronica.moncho@biodonostia.org
Manuel Moreno Valladares Donostialdea ESI manuel.morenovalladares@osakidetza.eus
David Ignacio Ortiz De Urbina Ugarte Onkologikoa Fundazioa dortiz@onkologikoa.org
Maddalen Otaegi Ugartemendia Biodonostia OII maddalen.otaegi@biodonostia.org
Irune Ruiz Diaz Donostialdea ESI irune.ruizdiaz@osakidetza.eus
Ander Saenz Antoñanzas Biodonostia OII ander.saenz@biodonostia.org
Nicolas Sampron Lebed Donostialdea ESI nicolasmanuel.sampronlebed@osakidetza.eus
Jhonatan Andrés Vergara Arce Biodonostia OII jhonatanandres.vergaraarce@biodonostia.org
Jorge Alberto Villanua Bernues OSATEK jvillanua@osatek.net

Ekoizpen Zientifikoa