Osasun Mentala eta Arreta Psikiatrikoa

Taldeko liderra: Álvaro Iruin Sanz Dk.

Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarea alvaro.iruinsanz@osakidetza.eus
Álvaro Iruin Sanz doktorea Medikuntzan eta Kirurgian lizentziaduna da Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatean (UPV/EHU), eta Psikiatrian espezialista da. Biodonostia OIIko Osasun Mentala eta Arreta Psikiatrikoa taldeko liderra da, bai eta Osakidetzako Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarearen zuzendaria eta Euskadiko Osasun Mentaleko Aholku Batzordeko kidea ere. 33 lan baino gehiago ditu argitaratuta.

Helburu estrategikoak

  • Osasun mentalaren arrisku- eta babes-faktoreak ezagutzen laguntzea, helduen, haurren eta gazteen artean.
  • Patologia mentalaren prebentzioa eta tratamendua eraginkorragoa izatea ahalbidetuko duten esku-hartze berriak diseinatzea eta ebaluatzea.
  • Osasun mentalaren zerbitzuei dagokienez, zerbitzuaren funtzionamendua hobetzen duten antolakuntza-alderdiak hobeto ezagutzen laguntzea.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • Osasun mentala helduengan:
    • Sustapena eta prebentzioa osasun mentalean.
      •  Arrisku- eta babes-faktoreen azterketa osasun mentalean.
        •  Asaldura mentalak prebenitzeko programak.
    • Esku-hartze terapeutikoko ereduak patologia mentalean.
      •  Esku-hartzea psikosiaren kasuan, heldu gazteen taldean.
      •  Esku-hartzea hondar-eskizofrenian.
      •  Esku-hartzea depresio handian.
      •  Esku-hartzea alkoholaren kontsumo gatazkatsuan.
  • Osasun mentala haur eta gazteen taldean:
    • Sustapena eta prebentzioa osasun mentalean.
      •  Neurogarapenaren patologien detekzio goiztiarra.
    • Esku-hartze terapeutikoko ereduak patologia mentalean.
      •  Esku-hartzea asaldura mental larrian.
  • Ikerketa osasun mentaleko sistemetan eta politiketan:
      • Ikerketa osasun mentaleko sistemetan.

Taldekideak

Izen-abizenak
Zentroa Emaila
Jose Manuel Chouza Perez Red de Salud Mental josemanuel.chouzaperez@osakidetza.eus
Enrique Echeburua Odriozola UPV – EHU enrique.echeburua@ehu.eus
Andrea Gabilondo Cuellar Red de Salud Mental
Bidane González Mugerza UPV – EHU bidane.gonzalez@ehu.eus
Juan Carlos Irurzun Palacios Red de Salud Mental juancarlos.irurzunpalacios@osakidetza.eus
Idoia Iturbe Telleria UPV – EHU idoia.iturbe@ehu.eus
Xabier Lertxundi Aginaga Red de Salud Mental xabier.lertxundiaginaga@osakidetza.eus
Edurne Maiz Aldalur UPV – EHU edurne.maiz@ehu.eus
Luis Miguel Moreno Iñiguez Red de Salud Mental luismiguel.morenoiniguez@osakidetza.eus
Álvaro Múzquiz Jiménez Red de Salud Mental alvaro.muzquizjimenez@osakidetza.eus
Eva Pereda Pereda UPV – EHU eva.pereda@ehu.eus
Jose Ignacio Pérez Fernandez UPV – EHU joseignacio.perez@ehu.eus
Anna Riera Martin Red De Salud Mental
María Ruiz Iriondo Biodonostia OII maria.ruiz@ehu.eus
Karmele Salaberria Irizar UPV – EHU mcarmen.salaberria@ehu.eus
Macarena Valencia Villareal Red de Salud Mental macarenadelrocio.valenciavillareal@osakidetza.eus

 

Ekoizpen Zientifikoa

PREVENCION DEL SUICIDIO Y DE LA INFLAMACION MEDIANTE TELEMEDICINA
Código: 2017111104/BD
Investigador Principal (IP): ANDREA GABILONDO CUELLAR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2017-12-21
Fecha de finalización: 2021-12-22
Importe Concedido: 2.347,58 €
DISEÑO Y PILOTAJE DE UN SISTEMA PARA LA VIGILANCIA CLINICA Y EPIDEMIOLOGICA DEL SUICIDIO EN EUSKADI
Código: 2019111020
Investigador Principal (IP): ANDREA GABILONDO CUELLAR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2019-11-30
Fecha de finalización: 2022-12-31
Importe Concedido: 10.572,00 €
DETECCION PRECOZ DE PREDICTORES CLINICOS NEUROPSICOLOGICOS Y NEUROPSIQUIATRICOS SEVEROS EN PORTADORES ASINTOMATICOS Y SINTOMATICOS DE ENFERMEDAD DE HUNTINGTON
Código: 2019111004/BD
Investigador Principal (IP): ANDREA GABILONDO CUELLAR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2019-11-30
Fecha de finalización: 2022-11-30
Importe Concedido: 1.142,00 €
DASTATUZ 2019: APROXIMACION CUASI EXPERIMENTAL A LA CARACTERIZACION DE LOS FACTORES QUE INFLUYEN EN LA ACEPTACION DE NUEVOS ALIMENTOS POR PARTE DE LA POBLACION INFANTIL DIETA MATERNA Y METODO DE DESTETE
Código: 2019111080/BD
Investigador Principal (IP): EDURNE MAIZ ALDALUR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2019-11-30
Fecha de finalización: 2022-11-30
Importe Concedido: 21.787,00 €