Osasun Mentala eta Arreta Psikiatrikoa

Taldeko liderra: Andrea Gabilondo Cuellar Dk.

Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarea Email andrea.gabilondocuellar@osakidetza.eus

Taldeko liderra: Álvaro Iruin Sanz Dk.

Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarea Email alvaro.iruinsanz@osakidetza.eus
Andrea Gabilondo Cuellar  doktorea Gipuzkoako mediku psikiatra da Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarean (Osakidetza), Biomedikuntzan doktorea da eta Osasun Publikoa masterra egin zuen Pompeu Fabra Unibertsitatean eta Osasun Mentaleko Politikak eta Zerbitzuak masterra Lisboako Nova Unibertsitatean. Osasun mentaleko prebentzio eta sustapen programak garatzen aritu da, bai eta depresioaren eta portaera suizidaren epidemiologiari buruzko ikerketan ere. Jarduera hori Kataluniako Generalitateko Osasun Publikoaren Zuzendaritza Nagusian, Bartzelonako Institut Hospital del Mar d’Investigacions Biomèdiques institutuan eta Osakidetzan egin du. Guztira 45 argitalpenetan baino gehiagotan parte hartu du, artikulu zientifikoak, txosten teknikoak eta gida klinikoak barne direla. Euskadin Suizidioa Prebenitzeko Estrategia koordinatzen duen taldeko kide da. Álvaro Iruin Sanz doktorea Medikuntzan eta Kirurgian lizentziaduna da Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatean (UPV/EHU), eta Psikiatrian espezialista da. Biodonostia OIIko Osasun Mentala eta Arreta Psikiatrikoa taldeko liderra da, bai eta Osakidetzako Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarearen zuzendaria eta Euskadiko Osasun Mentaleko Aholku Batzordeko kidea ere. 33 lan baino gehiago ditu argitaratuta.

Helburu estrategikoak

  • Osasun mentalaren arrisku- eta babes-faktoreak ezagutzen laguntzea, helduen, haurren eta gazteen artean.
  • Patologia mentalaren prebentzioa eta tratamendua eraginkorragoa izatea ahalbidetuko duten esku-hartze berriak diseinatzea eta ebaluatzea.
  • Osasun mentalaren zerbitzuei dagokienez, zerbitzuaren funtzionamendua hobetzen duten antolakuntza-alderdiak hobeto ezagutzen laguntzea.

Ikerketa-ildo nagusiak

Osasun Mentala helduen artean

  • Nahasmendu mental larria eta Substantziak Erabiltzeagatiko Nahasmendua
  • Osasun mentala sustatzea eta bertan prebenitzea.
    • Suizidioaren prebentzioa
    • Ongizate emozionala sustatzea / nahasmendu mental arina prebenitzea
    • Jaiotza inguruko osasun mentala
    • Nahasmendu mentalaren epidemiologia

Osasun Mentala haur eta gazteen artean

  • Neurogarapeneko patologien detekzio goiztiarra
  • Arrisku- eta babes-faktoreak haurren eta gazteen osasun mentalean

Osasun mentaleko sistemetako eta politiketako ikerketa

  • Osasun mentaleko sistemen efizientziaren analisia.

Taldekideak

 

Izen-abizenak
Zentroa Emaila
Leire Aperribai Unamuno UPV – EHU leire.aperribai@ehu.eus
Roser Martinez Riera Osasun Mentaleko Sarea roser.martinezriera@osakidetza.eus
Alexander Muela Aparicio UPV – EHU alexander.muela@ehu.eus
Álvaro Múzquiz Jiménez Osasun Mentaleko Sarea alvaro.muzquizjimenez@osakidetza.eus
Raquel Plata Redondo Osasun Mentaleko Sarea raquel.plataredondo@osakidetza.eus
Eva Pereda Pereda UPV – EHU eva.pereda@ehu.eus
Jose Ignacio Pérez Fernández UPV – EHU joseignacio.perez@ehu.eus
Anna Riera Martín Osasun Mentaleko Sarea anna.rieramartin@bio-gipuzkoa.eus
Miguel Angel Ruiz Feliu Osasun Mentaleko Sarea miguelangel.ruizfeliu@osakidetza.eus
María Ruíz Iriondo Biogipuzkoa OII maria.ruiziriondo@bio-gipuzkoa.eus
Karmele Salaberria Irizar UPV – EHU mcarmen.salaberria@ehu.eus
Ainize Sarrionandia Peña UPV – EHU ainize.sarrionandia@ehu.eus
Macarena Valencia Villareal Osasun Mentaleko Sarea macarenadelrocio.valenciavillareal@bio-gipuzkoa.eus
Edurne Zapirain Etxebeste Donostialdea ESI mirenedurne.zapirainetxebeste@osakidetza.eus

Ekoizpen Zientifikoa

PROGRAMA ISUPERA DE SALUD DIGITAL PARA LA PREVENCION DEL SUICIDIO
Código: 2023333028/BD
Investigador Principal (IP): ANDREA GABILONDO CUELLAR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2023-11-01
Fecha de finalización: 2023-12-31
Importe Concedido: 7.300,83 €
ANALISIS DE AGUAS RESIDUALES CON FINES EPIDEMIOLOGICOS: APLICACIONES A LA ESTIMACION DEL CONSUMO DE SUSTANCIAS DE ABUSO EN EUSKADI
Código: 2023111054/BD
Investigador Principal (IP): ALVARO IRUIN SANZ
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2023-11-01
Fecha de finalización: 2026-10-31
Importe Concedido: 2.165,15 €
DASTATUZ 2019: APROXIMACION CUASI EXPERIMENTAL A LA CARACTERIZACION DE LOS FACTORES QUE INFLUYEN EN LA ACEPTACION DE NUEVOS ALIMENTOS POR PARTE DE LA POBLACION INFANTIL DIETA MATERNA Y METODO DE DESTETE
Código: 2019111080/BD
Investigador Principal (IP): EDURNE MAIZ ALDALUR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2019-11-30
Fecha de finalización: 2024-06-30
Importe Concedido: 21.787,00 €
DETECCION PRECOZ DE PREDICTORES CLINICOS NEUROPSICOLOGICOS Y NEUROPSIQUIATRICOS SEVEROS EN PORTADORES ASINTOMATICOS Y SINTOMATICOS DE ENFERMEDAD DE HUNTINGTON
Código: 2019111004/BD
Investigador Principal (IP): ANDREA GABILONDO CUELLAR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2019-11-30
Fecha de finalización: 2024-12-31
Importe Concedido: 1.142,00 €
DISEÑO Y PILOTAJE DE UN SISTEMA PARA LA VIGILANCIA CLINICA Y EPIDEMIOLOGICA DEL SUICIDIO EN EUSKADI
Código: 2019111020
Investigador Principal (IP): ANDREA GABILONDO CUELLAR
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2019-11-30
Fecha de finalización: 2023-06-30
Importe Concedido: 10.572,00 €