Osasun Mentala eta Arreta Psikiatrikoa

Taldeko liderra: Álvaro Iruin Sanz Dk.

Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarea Email alvaro.iruinsanz@osakidetza.eus

Taldeko liderra: Andrea Gabilondo Cuellar Dk.

Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarea Email andrea.gabilondocuellar@osakidetza.eus
Álvaro Iruin Sanz doktorea Medikuntzan eta Kirurgian lizentziaduna da Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatean (UPV/EHU), eta Psikiatrian espezialista da. Biodonostia OIIko Osasun Mentala eta Arreta Psikiatrikoa taldeko liderra da, bai eta Osakidetzako Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarearen zuzendaria eta Euskadiko Osasun Mentaleko Aholku Batzordeko kidea ere. 33 lan baino gehiago ditu argitaratuta. Andrea Gabilondo Cuellar  doktorea Gipuzkoako mediku psikiatra da Gipuzkoako Osasun Mentaleko Sarean (Osakidetza), Biomedikuntzan doktorea da eta Osasun Publikoa masterra egin zuen Pompeu Fabra Unibertsitatean eta Osasun Mentaleko Politikak eta Zerbitzuak masterra Lisboako Nova Unibertsitatean. Osasun mentaleko prebentzio eta sustapen programak garatzen aritu da, bai eta depresioaren eta portaera suizidaren epidemiologiari buruzko ikerketan ere. Jarduera hori Kataluniako Generalitateko Osasun Publikoaren Zuzendaritza Nagusian, Bartzelonako Institut Hospital del Mar d’Investigacions Biomèdiques institutuan eta Osakidetzan egin du. Guztira 45 argitalpenetan baino gehiagotan parte hartu du, artikulu zientifikoak, txosten teknikoak eta gida klinikoak barne direla. Euskadin Suizidioa Prebenitzeko Estrategia koordinatzen duen taldeko kide da.

Helburu estrategikoak

  • Osasun mentalaren arrisku- eta babes-faktoreak ezagutzen laguntzea, helduen, haurren eta gazteen artean.
  • Patologia mentalaren prebentzioa eta tratamendua eraginkorragoa izatea ahalbidetuko duten esku-hartze berriak diseinatzea eta ebaluatzea.
  • Osasun mentalaren zerbitzuei dagokienez, zerbitzuaren funtzionamendua hobetzen duten antolakuntza-alderdiak hobeto ezagutzen laguntzea.

Ikerketa-ildo nagusiak

Osasun Mentala helduen artean

  • Nahasmendu mental larria eta Substantziak Erabiltzeagatiko Nahasmendua
  • Osasun mentala sustatzea eta bertan prebenitzea.
    • Suizidioaren prebentzioa
    • Ongizate emozionala sustatzea / nahasmendu mental arina prebenitzea
    • Jaiotza inguruko osasun mentala
    • Nahasmendu mentalaren epidemiologia

Osasun Mentala haur eta gazteen artean

  • Neurogarapeneko patologien detekzio goiztiarra
  • Arrisku- eta babes-faktoreak haurren eta gazteen osasun mentalean

Osasun mentaleko sistemetako eta politiketako ikerketa

  • Osasun mentaleko sistemen efizientziaren analisia.

Taldekideak

Izen-abizenak
Zentroa Emaila
Jose Manuel Chouza Perez Red de Salud Mental josemanuel.chouzaperez@osakidetza.eus
Bidane González Mugerza UPV – EHU bidane.gonzalez@ehu.eus
Juan Carlos Irurzun Palacios Red de Salud Mental juancarlos.irurzunpalacios@osakidetza.eus
Idoia Iturbe Telleria UPV – EHU idoia.iturbe@ehu.eus
Xabier Lertxundi Aginaga Red de Salud Mental xabier.lertxundiaginaga@osakidetza.eus
Edurne Maiz Aldalur UPV – EHU edurne.maiz@ehu.eus
Luis Miguel Moreno Iñiguez Red de Salud Mental luismiguel.morenoiniguez@osakidetza.eus
Álvaro Múzquiz Jiménez Red de Salud Mental alvaro.muzquizjimenez@osakidetza.eus
Eva Pereda Pereda UPV – EHU eva.pereda@ehu.eus
Jose Ignacio Pérez Fernandez UPV – EHU joseignacio.perez@ehu.eus
Anna Riera Martin Red De Salud Mental anna.rieramartin@biodonostia.org
María Ruiz Iriondo Biodonostia OII maria.ruiz@ehu.eus
Karmele Salaberria Irizar UPV – EHU mcarmen.salaberria@ehu.eus
Macarena Valencia Villareal Red de Salud Mental macarenadelrocio.valenciavillareal@biodonostia.org

 

Ekoizpen Zientifikoa