Gaixotasun Neuromuskularrak

Taldeko ko-liderra: Adolfo López de Munáin Arregui Dk.

Biodonostia OII. Email adolfo.lopezdemunainarregui@osakidetza.eus

Taldeko ko-liderra: Amets Sáenz Peña Dk.

IIS Biodonostia Email amets.saenzpena@osakidetza.eus
Adolfo López de Munain doktorea Donostia Unibertsitate Ospitaleko (Donostialdea ESI) Neurologia Zerbitzuaren burua eta Neurozientziak Sailaren koordinatzailea da. Horrez gainera, Biodonostia OIIko Gaixotasun Neuromuskularren taldeko ko-liderra da. Bertan, Gaixotasun Neuromuskularrak lerro nagusian parte hartzeaz gainera, aktiboki parte hartu du Gaixotasun Neuroendekapenezkoen taldeko ikerketa klinikoaren eta molekularraren beste lerro batzuk diseinatzen eta abian jartzen. Berrikusitako 304 artikuluren baino gehiagoren, liburuetako eta monografietako 40 kapituluren eta Estatuko eta nazioarteko biltzarretako 400 komunikazioren eta gonbidatutako ponentzien egilea edo egilekidea da. Aldi honetan, aipatutako lerroetako batzuetako 20 doktorego-tesiren zuzendaria izan da. Ikertzaile nagusia edo laguntzailea izan da administrazioen edo erakunde publiko eta pribatuen lehiaketa-deialdietan finantzatutako I+G+b-ko 41 proiektutan baino gehiagotan. Aldi berean, 6 patente ditu erregistratuta. Bestalde, CIBERned – Neuroendekapenezko Gaixotasunen Sareko Ikerketa Biomedikoko Zentroaren 3. programako kide da, eta Zentroko zuzendari zientifikoa da 2020ko azaroaz geroztik. Neurologoa eta ikertzaile biomedikoa izateaz gainera, López de Munain doktorea Zientzia Historikoetan lizentziatua eta Neurologiako irakasle elkartua da Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatean (UPV/EHU). Amets Sáenz Peña doktorea, Zientzia Biologikoetan doktorea da Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatean (UPV/EHU), eta esperientzia luzea du gaixotasun neuromuskularren eta epilepsiaren ikerketa neurogenetikoaren esparruan 1994an hasita. Arlo horretan nazioartean izen handia duten aldizkarietan lan ugari ditu argitaratuta. Biodonostia OIIko Gaixotasun Neuromuskularren taldeko ko-liderra da, eta esperientzia du atzerriko erreferentziako hainbat zentrotan: GÉNÉTHON, Evry (Frantzia), Genome Quebec Innovation Centre-McGill University, Montreal (Kanada) edo The Tokyo Metropolitan Institute of Medical Science, Tokio (Japonia). Sáenz doktoreak Estatuko (FIS, Carlos III.a Osasun Institutua) finantzazio jarraitua jaso du ikerketa-proiektuetan 2020ra arte, eta CIBERned – Neuroendekapenezko Gaixotasunen Sareko Ikerketa Biomedikoko Zentroan integratuta dago. Guztira 47 lan baino gehiago ditu argitaratuta, bi doktorego-tesi zuzendu ditu eta Biodonostia OIIko prestakuntza-arduraduna da

Helburu estrategikoak

  • Gaixotasun neuromuskularren karakterizazio fenotipikoa eta neuropsikologikoa.
  • Genotipo-fenotipo korrelazioa LGMD2An.
  • Zelulen modeloak garatzea azterketa fisiopatologikoetarako eta terapiak testatzea gaixotasun neuromuskularretan.
  • Entsegu aurreklinikoak eta klinikoak.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • Gerrien distrofiak.
  • Distrofia fazioeskapulohumerala eta hainbat sindrome eskapuloperoneal.
  • Distrofia miotonikoa.
  •  Duchenne-ren distrofia.
  • Gaixotasun muskularren zelulen modeloak.

 

Taldekideak

Izen-abizenak Zentra Emaila
Ana Aiastui Pujana IIS Biodonostia ana.aiastui@biodonostia.org
Jesús Maria Aizpurua Iparraguirre UPV – EHU jesusmaria.aizpurua@ehu.es
Sonia Alonso Martín IIS Biodonostia sonia.alonso@biodonostia.org
Xabier Bengoetxea Bausela IIS Biodonostia xabier.bengoetxea@biodonostia.org
Maria Pilar Camaño González IIS Biodonostia pilar.camano@biodonostia.org
Martxel Dehesa Etxebeste IIS Biodonostia martxel.dehesa@biodonostia.org
Amaia Elicegui Aguirre IIS Biodonostia amaia.elicegui@biodonostia.org
Juan Bautista Espinal Valencia OSI Donostialdea juanbautista.espinalvalencia@osakidetza.eus
Roberto Fernández Torrón OSI Donostialdea
Maddi Garciandia Arcelus IIS Biodonostia maddi.garciandia@biodonostia.org
Gorka Gereñu Lopetegi IIS Biodonostia gorka.gerenu@biodonostia.org
Francisco Javier Gil Bea IIS Biodonostia francisco.gilbea@biodonostia.org
Pablo Iruzubieta Agudo OSI Donostialdea pablo.iruzubietaagudo@osakidetza.eus
Andrés Jiménez Zúñiga IIS Biodonostia andres.jimenez@biodonostia.org
Garazi Labayru Isusquiza UPV – EHU
Pablo Marco Moreno IIS Biodonostia pablo.marco@biodonostia.org
Itxaso Martí Carrera OSI Donostialdea mariaitxaso.marticarrera@osakidetza.eus
Saioa Moragón Rodríguez
Laura Mosqueira Martín UPV – EHU laura.mosqueira@biodonostia.org
Neia Naldaiz Gastesi IIS Biodonostia neia.naldaiz@biodonostia.org
Jon Ondaro Ezkurra IIS Biodonostia jon.ondaro@biodonostia.org
Oihane Pikatza Menoio IIS Biodonostia oihane.pikatza@biodonostia.org
Juan José Poza Aldea OSI Donostialdea juanjose.pozaaldea@osakidetza.eus
Andone Sistiaga Berrondo UPV – EHU andone.sistiaga@ehu.es
Ainara Vallejo Illarramendi UPV – EHU ainara.vallejo@ehu.es
Andrea Valls Rodriguez IIS Biodonostia andrea.valls@biodonostia.org
Miren Zulaica Ijurco IIS Biodonostia miren.zulaicaijurco@osakidetza.eus

Ekoizpen Zientifikoa

Proiektuak

Eraikitzen ari den orrialdea.
Proiektuak eta Patenteak erakusteko lanean ari gara.
Barkatu eragozpenak.