Epidemiologia Klinikoa

Responsable de Grupo: Iratxe Urreta Barallobre Dk.

Donostialdea ESI iratxe.urretabarallobre@osakidetza.eus
Iratxe Urreta Barallobre doktorea familiako medikua da ikasketaz, Epidemiologia Genetikoa masterra du, Osasun Zientzietako Estatistikan diplomatua da Bartzelonako Unibertsitate Autonomoan (UAB) eta doktorea Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatean (UPV/EHU) Osasun Publikoko Doktorego Programa Ofizialaren barruan. CIBEResp – Epidemiologia eta Osasun Publikoaren Sareko Ikerketa Biomedikoko Zentroko ikertzailea da, eta CASPe-ko (Critical Appraisal Skills Programme Español) kidea. Bere karrera profesionalaren zatirik handiena ikerketa klinikoari lotuta egon da, eta praktika klinikoko emaitzen transferentziara bideratu du. 25 argitalpen zientifiko baino gehiago ditu, eta esperientzia du hainbat ikerketa-proiektutan.

Helburu estrategikoak

  • • Irakaskuntza eskaintzea arlo hauetan:
    • Ikerketa-metodologia.
    • Ebidentzian oinarritutako osasun-arreta.
    • Erabaki klinikoak hartzea.
  • Aholkularitza ikerketa-prozesuan:
    • Ikerketa-protokoloaren diseinua.
    • Azterketa gidatzea.
    • Informazioa biltzea.
    • Analisi estatistikoa.
    • Emaitzak zabaltzea.
  • Ikerketa-proiektu propioak diseinatzea esparru hauetan:
    • Diagnostikoa.
    • Pronostikoa / Iragartze klinikoko arauak.
    • Tratamendua (ausazko entsegu klinikoak).
  • Honako hauetan parte-hartzea:
    • Ospitale-egituretan, osasun-arretaren eraginkortasuna hobetzeko.
    • Epidemiologia klinikoko eta EOMko (Ebidentzian Oinarritutako Medikuntza) egitura nazionaletan eta nazioartekoetan.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • Eraginkortasun klinikoa.
  • Ikerketa-metodologia.
  • Ebidentzian Oinarritutako Medikuntza.

Taldekideak

Izen-abizenak Zentroa Emaila
Maite Álvarez Frias Donostialdea ESI  
Eukene Ansuategui Zengotitabengoa Donostialdea ESI eukene.ansuateguicengotitab@osakidetza.eus
Pedro Aranegui Lasuen Donostialdea ESI pedro.araneguilasuen@osakidetza.eus
Jose María Arteche Ocasar Donostialdea ESI josemaria.artecheocasar@osakidetza.eus
Mª Teresa Callén Blecua Donostialdea ESI mariateresa.callenblecua@osakidetza.eus
Mª Teresa Iglesias Gaspar Donostialdea ESI mariateresa.iglesiasgaspar@osakidetza.eus
Juan Antonio Martínez Martínez Donostialdea ESI juanantonio.martinezmartinez@osakidetza.eus
Irene Ozcoidi Erro Donostialdea ESI irene.ozcoidierro@osakidetza.eus
Mª Del Mar Ubeda Carrillo Donostialdea ESI marimar.ubedacarrillo@osakidetza.eus
Mª José Velázquez Zubikoa Donostialdea ESI mjose.velazquezzubicoa@osakidetza.eus
Xavier Zubeldia Caminos Donostialdea ESI  

Ekoizpen Zientifikoa

Proiektuak

Eraikitzen ari den orrialdea.
Proiektuak eta Patenteak erakusteko lanean ari gara.
Barkatu eragozpenak.