Zelula amak eta zahartzea

Taldeko ko-liderra: Sonia Alonso-Martín Dk.

Biogipuzkoa OII Email SONIA.ALONSOMARTIN@bio-gipuzkoa.eus

Taldeko ko-liderra: Ander Izeta Permisán Dk.

Biogipuzkoa OII Email ANDER.IZETAPERMISAN@osakidetza.eus

 

Sonia Alonso-Martín dk., R3 ikertzailea, zelula amekin ikertzen 20 urte baino gehiagoko esperientzia duena, Biogipuzkoa OIIra heldu zen, talentua erakartzeko eta atxikitzeko Fellow Gipuzkoa kontratua (2019) lortu ondoren, Espainiako zein nazioarteko bikaintasun-zentroetan hainbat egonaldi egin ondoren. Eskeleto-muskuluaren zelula amen biologian, birsortzeko gaitasunean eta muskulu-masa zaintzeko zahartze-prozesuan giltzarri den funtzioan aditua da. Ander Izeta doktorea 2010etik Institutuan finkatutako taldeko ikertzaile arduraduna da, eta 2024tik arloko arduraduna. Gainera, Donostialdea ESIko Terapia Aurreratuen Unitateko atalburua da, eta Euskadiko pazienteei terapia aurreratuak aplikatzeko alderdi teknikoak koordinatzen ditu. Zelula ametan, medikuntza birsortzailean eta ehunen ingeniaritzan aditua da, eta 20 urte baino gehiagoko esperientzia du, batez ere azalari eta muskuluari aplikatuta.

Helburu estrategikoak

Taldearen helburu nagusia da elkarketa neuromuskularra, ehun-zahartzea eta zelula ama helduak aztertzen ari ziren lan-ildoak sendotzea, eta alor horietako esperientziaren sinergiatik eratorritako lan-ildo berriak sortzea.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • Lotura neuromuskularraren mikroingurunearen deskribapena eta adintzearekin eta patologia neuromuskularrarekin lotutako deserregulazioa
  • Adintzean eta horri lotutako patologietan gene luzeen transkripzioak duen disfuntzioaren azterketa
  • Larruazaleko zelulek zauriak orbaintzeko duten zeregina aztertzea, zelula bakarreko RNA-sekuentziazioaren bidez (scRNAseq), eta posizio-transkriptoma analisiaren bidez
  • Muskulu-zelula amen birsortze-ahalmenaren azterketa AEAren testuinguruan
  • Muskulu eskeletikoaren sekretomaren (zelulaz kanpoko besikulak) deskribapena eta horrek AEAn eta adintzearekin lotutako narriadura kognitiboan duen eragina
  • Konposatu terapeutikoak garatzea, neuroendekapenezko gaixotasunen eta adintzearekin lotutako narriadura metabolikoaren testuinguruan muskulu-funtzioa hobetzeko
  • Histologia molekular digitalaren bidez neuroendekapenezko gaixotasunetan diagnostiko-markatzaile berriak identifikatzeko hurbilketa bat garatzea
  • Ehun-ingeniaritzaren bidez, tinpanoko mintzaren ordezko bat garatzea eta baliozkotzea.
  • Hodi linfatikoak eta tumoreak 3Dko bioinprimaketaren bidez barreiatzeko in vitro ereduak garatzea
  • Doitasun-ingeniaritza, kalte neurologikoen funtzioa leheneratzen eta hobetzen laguntzen duten 3Dko biomaterialekin.
  • Birikako organoideak garatzea, aire-bideko patologiak in vitro modelizatzeko

 

Taldekideak

Izen-abizenak Zentroa Emaila
Pedro Alonso Álvarez Biogipuzkoa OII pedro.alonsoalvarez@bio-gipuzkoa.eus
Inazio Arriola Alvarez Biogipuzkoa OII inazio.arriolaalvarez@bio-gipuzkoa.eus
Ignacio Azcue Juaristi  Biogipuzkoa OII ignacio.azcuejuaristi@bio-gipuzkoa.eus
Bahaa Daou  Biogipuzkoa OII/CIC Biomagune
Amaia Elicegui Aguirre  Biogipuzkoa OII amaia.eliceguiaguirre@bio-gipuzkoa.eus
Sandra Fuertes Alvarez Biogipuzkoa OII sandra.fuertesalvarez@bio-gipuzkoa.eus
Mikel García Puga  Biogipuzkoa OII mikel.garciapuga@bio-gipuzkoa.eus
Leire Gardeazabal Martinez De Espronceda Biogipuzkoa OII leire.gardeazabalmartinezdeespronceda@bio-gipuzkoa.eus
Ainhoa Irastorza Lorenzo Biogipuzkoa OII ainhoa.irastorzalorenzo@bio-gipuzkoa.eus
Maria Begoña Jimeno Badiola Donostialdea ESI mbegona.jimenobadiola@osakidetza.eus
Hector Lafuente Echevarria Biogipuzkoa OII hector.lafuenteechevarria@bio-gipuzkoa.eus
Nerea Ormaechea Pérez Donostialdea ESI
Oihane Pikatza Menoio Biogipuzkoa OII oihane.pikatzamenoio@bio-gipuzkoa.eus
Juan Manuel Salcedo Vera Biogipuzkoa OII juanmanuel.salcedovera@bio-gipuzkoa.eus
Susana Vildosola Esturo Donostialdea ESI susana.vildosolaesturo@osakidetza.eus
Laura Yndriago Acha Biogipuzkoa OII laura.yndriagoacha@bio-gipuzkoa.eus
Ainhoa Vidal Gil  Biogipuzkoa OII ainhoa.vidalgil@bio-gipuzkoa.eus

Ekoizpen Zientifikoa

BIO3DCRON
Código: 2023111029/BD
Investigador Principal (IP): ANDER IZETA PERMISAN
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2023-11-01
Fecha de finalización: 2026-10-31
Importe Concedido: 32.044,13 €
ESTUDIO DE LA UNION NEUROMUSCULAR DURANTE EL DAÑO MUSCULAR EN LA ELA Y LOS CAMBIOS ASOCIADOS A LAS CELULAS DE SCHWANN TERMINALES EN UNA ETIOPATOGENIA PERIFERICA DE LA ENFERMEDAD
Código: 2023111035
Investigador Principal (IP): SONIA ALONSO MARTIN
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2023-12-01
Fecha de finalización: 2026-12-01
Importe Concedido: 186.635,40 €
DESARROLLO DE SUSTITUTOS BIOMIMETICOS DE LA MEMBRANA TIMPANICA PARA EL TRATAMIENTO DE PERFORACIONES CRONICAS
Código: 2023-CIEN-000013-01
Investigador Principal (IP): HECTOR LAFUENTE ECHEVARRIA
Entidad Financiadora: DIPUTACION FORAL GIPUZKOA
Fecha de Inicio: 2023-04-18
Fecha de finalización: 2024-09-30
Importe Concedido: 98.823,00 €
ITEAS - INVESTIGACION EN TERAPIAS AVANZADAS PARA LA RESOLUCION DE NECESIDADES MEDICAS NO RESUELTAS
Código: ZE-2022/00021
Investigador Principal (IP): HECTOR LAFUENTE ECHEVARRIA
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE DESARROLLO ECONOMICO, SOSTENIBILIDAD Y MEDIO AMBIENTE
Fecha de Inicio: 2022-04-15
Fecha de finalización: 2024-12-31
Importe Concedido: 21.400,38 €
PAPEL DEL MICROENTORNO DE LA UNION NEUROMUSCULAR EN LA DEGENERACION MUSCULOESQUELETICA ASOCIADA AL ENVEJECIMIENTO
Código: PI22/01247
Investigador Principal (IP): ANDER IZETA PERMISAN
Entidad Financiadora: ISCIII INSTITUTO DE SALUD CARLOS III
Fecha de Inicio: 2023-01-01
Fecha de finalización: 2025-12-31
Importe Concedido: 196.020,00 €
NUEVO ENFOQUE TERAPEUTICO DIRIGIDO AL MUSCULO ESQUELETICO EN LA ENFERMEDAD DE LA ELA
Código: PI22/00433
Investigador Principal (IP): SONIA ALONSO MARTIN
Entidad Financiadora: ISCIII INSTITUTO DE SALUD CARLOS III
Fecha de Inicio: 2023-01-01
Fecha de finalización: 2025-12-31
Importe Concedido: 202.070,00 €
ESTUDIO IN VITRO MEDIANTE BIOIMPRESION 3D DEL SISTEMA LINFATICO COMO POSIBLE VIA DE ENTRADA DEL SARS-COV 2 AL SNC
Código: 2020111004
Investigador Principal (IP): HECTOR LAFUENTE ECHEVARRIA
Entidad Financiadora: DEPARTAMENTO DE SALUD
Fecha de Inicio: 2020-12-01
Fecha de finalización: 2023-11-30
Importe Concedido: 37.691,50 €
ESTUDIO DE LA CAPACIDAD REGENERATIVA DE LAS CELULAS MADRE DEL MUSCULO EN LA ESCLEROSIS LATERAL AMIOTROFICA:IMPLICACIONES PARA UNA ETIOPATOGENIA PERIFERICA
Código: PI19/00175
Investigador Principal (IP): SONIA ALONSO MARTIN
Entidad Financiadora: ISCIII INSTITUTO DE SALUD CARLOS III
Fecha de Inicio: 2020-01-01
Fecha de finalización: 2024-06-30
Importe Concedido: 210.540,00 €