Ehun Ingeniaritza

Taldeko liderra: Ander Izeta Permisán Dk.

Biodonostia OII. ander.izeta@biodonostia.org
Ander Izeta Permisán doktorea Ehun Ingeniaritza ikerketa-taldeko liderra da, 29 lan argitaratu ditu PubMeden azken 5 urteotan, 8 doktorego-tesi zuzendu ditu eta estatuan eta nazioartean finantzazio lehiakor jarraitua izan du. Biologian lizentziatua da Nafarroako Unibertsitatean eta Biologia Molekularrean doktorea Madrilgo Unibertsitate Autonomoan (UAM). Gaur egun Tecnun-Nafarroako Unibertsitateko irakasle elkartua da eta Terapia Geniko eta Zelularreko Espainiako Elkarteko lehendakari hautetsia.

Helburu estrategikoak

Garatzen dugun ikerketa zeharkakoa eta diziplina anitzekoa da (laguntzako ikertzaileekin eta beste espezialitate batzuetako zientzialariekin elkarlanean), gure inguruko ikertzaile klinikoei biologia zelularrean eta ehunen ingeniaritzan oinarritutako hurbilketa translazionalak errazteko helburuarekin. Ikerketa-programak enbor-zelula helduen biologiarekin, ehunen ingeniaritzarekin/3D bioinprimaketarekin eta medikuntza birsortzailearekin lotutako hainbat ildo biltzen ditu.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • Sox2 transkripzio-faktorearen adierazpen-mailak eta zahartzearekin lotutako enbor-zelulen disfuntzioa. Zahartzearen azterketa molekularra Biodonostia OIIren zeharkako arlo estrategikoetako bat da, eta gure taldea enbor-zelulen zahartze goiztiarrak eta horrek SOX2GFP sagu-anduiaren ehunen funtzionaltasunean duen eragina aztertzen ari da, Institutuko beste talde batzuekin lankidetzan.
  • Enbor-zelulak eta larruazaletik terminalki bereizitako zelulak eta ehunaren homeostasian eta zaurien orbaintzean duten zeregina. Larruazaleko zelulek saguan eta gizakian egindako zaurien orbaintzean duten zeregina aztertzen ari gara, zelula bakarreko RNA sekuentziazioaren (scRNAseq) eta analisi transkriptomiko posizionalaren bidez.
  • Interes klinikoko arazoei aplikatutako 3D bioinprimaketa. Taldea DUOko ORL Zerbitzuarekin ari da sudurreko eta tinpanoko mentuak garatzen, DUOko Ginekologia Zerbitzuarekin hodi linfatikoak eta tumoreak barreiatzeko in vitro ereduak garatzen, eta Malagako Virgen de la Victoria Unibertsitate Ospitaleko Urologia Zerbitzuarekin gihar eskeletikoen mentuak garatzen, esfortzuko gernu-inkontinentziaren tratamendurako. Gainera, gure taldeak inprimaketa-kamera esterila duen bioinprimagailuaren eredu berri bat garatu eta patentatu du, beste ikertzaile batzuekin lankidetzan.
  • Lotura neuromuskularra. Lotura neuromuskularraren deskribapen anatomiko xehea egiten dugu, baita mikroingurune muskularrarekin duen interakzioaren eta zahartzearekin lotutako endekapenaren azterketa ere.

 

Taldekideak

Izen-abizenak Zentroa Emaila
Inazio Arriola Alvarez Biodonostia OII inazio.arriola@biodonostia.org
Sandra Fuertes Alvarez Biodonostia OII sandra.fuertes@biodonostia.org
Leire Gardeazabal Martinez De Espronceda Biodonostia OII leire.gardeazabal@biodonostia.org
Ainhoa Irastorza Lorenzo Biodonostia OII ainhoa.irastorza@biodonostia.org
Maria Begoña Jimeno Badiola Donostialdea ESI mbegona.jimenobadiola@osakidetza.eus
Hector Lafuente Echevarria Biodonostia OII hector.lafuente@biodonostia.org
Nerea Ormaechea Pérez Donostialdea ESI
Paula Vázquez Aristizabal
Susana Vildosola Esturo Donostialdea ESI susana.vildosolaesturo@osakidetza.eus
Laura Yndriago Acha Biodonostia OII laura.yndriago@biodonostia.org

Ekoizpen Zientifikoa