Esklerosi Anizkoitza

Taldeko ko-liderra: David Otaegui Bichot Dk.

Biodonostia OII. Email david.otaegui@biodonostia.org

Taldeko ko-liderra: Tamara Castillo Triviño Dk.

OSI Donostialdea Email tamara.castillotrivino@osakidetza.eus

Gure Taldeak 20 urte eta gehiago eman ditu Esklerosi Anizkoitza eta beste gaitz neuroinmunologiko batzuk ikertzen. Diziplinarteko talde bat gara, laborategiko ikerketa eta klinikako egunerokotasuna uztartzen dituena; bada, patologiak nola funtzionatzen duen hobeto ulertzen saiatzen gara, eta haren garapenari eragin diezaioketen aldagaiak aztertzen. Gure ikerketa, beraz, traslazionala da batez ere, eta pazienteari orientatua. Gainera, gure helburua da zientzia eta kultura zientifikoa zabaltzea, dibulgazioaren bitartez, gure proiektuak eta emaitzak pazienteei eta gizarteari hurbilduz.

Helburu estrategikoak

  • Esklerosi Anizkoitzeko aldagai klinikoak monitorizatu, gaitza hobe kudeatzeko balioko duen datu-base baten bitartez.
  • Agerraldi eta bermielinizazio prozesuak ulertu. Transkriptomaren karaterizazioa eta RNA ez-kodetzaileen bidezko erregulazioa gaitzaren etapa desberdinetan.
  • Zelulen arteko komunikazioa zelulaz kanpoko besikulen bitartez ulertu eta, aukeran, horiek biomarkadore edo/eta tresna terapeutiko gisa erabili.
  • Bermielinizazio-prozesuak eta izan ditzaketen hurbilpenak aztertu, snRNA Nerbio Sistema Zentralera bideratuz prozesu horiek hobetzeko.
  • Esteetako mikrobiotak gaitzaren garapenean duen inplikazioa eta tresna terapeutiko gisa hura modulatzeko aukera aztertu.
  • Gaitza osotasun gisa ulertu, askotariko ildoetan ikasitakoa bateratzearen bidez biomarkadoreak sortzeko eta, hartara, paziente bakoitzaren kudeaketa terapeutikoa hobe egiteko.
  • Gure pazienteen bizi-kalitate, min, bigarren mailako ondorio eta ingurumen-ondorioen (eguzkia, tabakoa eta abarren) gaineko azterketak egin.
  • Saiakuntza klinikoetan parte hartu.
  • Adinak gaitzean duen ondorioa karakterizatu, Esklerosi Anizkoitza pediatrikoa eta inmunoseneszentziak pazienteetan duen eragina aztertuz.

Ikerketa-ildo nagusiak

Gure Taldeak hainbat ikerketa-ildo ditu egun irekita, elkarren artean osagarriak:

  • Transiptoma erregulatu.
  • Esklerosi Anizkoitzeko zelulaz kanpoko besikulak.
  • Bermielinizazioa karakterizatu.
  • Gaitz autoinmuneen mikrobiota.
  • Esklerosi Anizkoitz pediatrikoa.
  • Inmunoseneszentzia.
  • Ingurumen-ondorioak gaitza gertatu bitartean.

Taldekideak

Izen-abizenak Zentroa Emaila
Ainhoa Alberro Garitano Biodonostia OII ainhoa.alberro@biodonostia.org
Naiara Andrés Marín Biodonostia OII
Maialen Arruti Gonzalez Donostialdea ESI maialen.arrutigonzalez@osakidetza.eus
Tamara Castillo Triviño Goierri – Urola Garaia ESI
Miriam Gorostidi Aicua Biodonostia OI miriam.gorostidi@biodonostia.org
Leire Iparraguirre Gil Biodonostia OII leire.iparraguirre@biodonostia.org
Andrea Iribarren López Biodonostia OII andrea.iribarren@biodonostia.org
Idoia Mendiburu Arrieta Donostialdea ESI
Laura Moles Alegre Biodonostia OII laura.moles@biodonostia.org
Maider Muñoz Culla Biodonostia OII maider.munoz@biodonostia.org
Alvaro Prada Iñurrategui Donostialdea ESI alvarojose.pradainurrategui@osakidetza.eus
Leire Romarate García Biodonostia OII leire.romarate@biodonostia.org
Lucia Elena Sepúlveda Sánchez Biodonostia OII lucia.sepulveda@biodonostia.org
Jose Alberto Suárez Vázquez Biodonostia OII jose.suarez@biodonostia.org

Ekoizpen Zientifikoa

Proiektuak

Eraikitzen ari den orrialdea.
Proiektuak eta Patenteak erakusteko lanean ari gara.
Barkatu eragozpenak.