Ingurumen Epidemiologia eta Haurren Garapena

Taldeko liderra:Jesús Ibarluzea Maurolagoitia Dk.

Osasun Saila – Gipuzkoako Osasun eta menpekotasunak Ordezkaritza
Gipuzkoako Osasun Saila Zuzendariordetza
mambien3-san@euskadi.eus

Helburu estrategikoak

INMA proiektua (haurrak eta ingurumena). Zentro askoren artean garatzen den jarraipen-proiektu bat da eta Menorca, Sabadell, Granada, Valentzia, Asturias eta Gipuzkoako kohorteek parte hartzen dute. Ingurumen-eragileen aurreko esposizioaren eta haurren garapenaren arteko erlazioa aztertzen da. Haurdun dauden amen eta beren seme-alaben kohortearen jarraipen-faseak egin dira, haurdunaldian (hiru hilean behin), erditzean, urtebetera eta 2. urtean eta 4. urtean. 7. eta 10. urteen faseen jarraipena egin nahi da, halaber.

  • Jaio eta lehen urtetik laugarrenera, ohiko kutsatzaileekiko esposizioa deskribatzea: kutsadura atmosferikoa, ura desinfektatzeko produktuetatik eratorritako kutsadura. Kutsatzaile horiek denboran duten bilakaera aztertzea.
  • Jaio aurreko eta jaio ondorengo kutsatzaile atmosferikoekiko eta kontsumitzeko uretako kutsatzaileekiko esposizioaren eta garapen fisikoaren eta neuroportaerazkoaren arteko erlazioa neurtzea, bizitzako 2. urtean eta 4.ean.
  • Jaio aurretik KOI eta metal astunen (zilbor-hestea) moduko kutsatzaileekiko esposizioaren eta bizitzako 2. urteko eta 4. urteko garapen neuroportaerazkoaren arteko erlazioa neurtzea. Jaio eta lehen urtean lortutako emaitzekin alderatuko da.
  • Hainbat alderdiren kalitateak duen garrantzia ebaluatzea: familia-ekologia, gurasoen adimena, gizarte-laguntzako sarea eta gizarte-mailak garapen neuroportaerazkoan, determinatzaile soziodemografikoak, osasuna eta ohitura osasungarriak: haurdunaldia eta lehen haurtzaroa.
  • Azterketa horren datuak beste INMA kohorte batzuetan lortutakoekin bateratzea.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • Ingurumeneko kutsadura atmosferikoa, ur-kontsumoa eta dieta eta osasuna.
  • Barruko eta kanpoko kutsadura atmosferikoaren eta kontsumoko/bainurako uren kutsadura atmosferikoaren ondorioak neurogarapenean eta arnas gaixotasunetan.
  • Jaio aurreko eta bizitzako lehen urteetan KOI, disruptore endokrino eta metal astunen gisako kutsatzaileekiko esposizioaren eta garapen neuroportaerazkoaren arteko erlazioa haurtzaroan.
  • Garapen neuroportaerazkoaren eta familia-ingurunearen (Etxadi-Gangoiti), eskola-ingurunearen eta haurtzaroko hainbat eskalaren alderdiak baloratzeko eskalak eta testak garatzea, aplikatzea eta/edo egokitzea. Familiaren egituraren eta funtzionamenduaren eta garapen kognitiboaren arteko erlazioa.
  • Determinatzaile soziodemografikoak eta osasuna haurdunaldian eta lehen haurtzaroan.
  • Obesitatea eta asaldura metabolikoa haurtzaroan.
  • Ingurumen-eragile fisikoen eta osasunean duten eraginaren ebaluazioa.

Taldekideak

Izen-abizenak
Zentroa Emaila
Joana Acha Morcillo UPV – EHU joana.acha@ehu.eus
Jon Iñaki Alvarez Uriarte Zuzendari Ordetza Osasun Publikoa ji-alvarezuriarte@euskadi.eus
Asier Anabitarte Riol Zuzendari Ordetza Osasun Publikoa a.anabitarteriol@gmail.com
Ainara Andiarena Villaverde UPV – EHU ainara.andiarena@ehu.es
Aritz Aranbarri Paredes UPV – EHU aritz.aranbarri@ehu.eus
Enrique Arranz Freijo UPV – EHU e.arranzfreijo@ehu.es
Juan José Aurrecoechea Aguirre  Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa  
Mikel Ayerdi Barandiaran Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa esk-tolosa4@euskadi.eus
Izaro Babarro Vélez Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa
Florencia Barreto Zarza UPV – EHU flor.barreto@ehu.eus
Miguel Basterretxea Irurzun Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa epidem1-san@euskadi.eus
Eduardo Fano Ardanaz          UPV – EHU eduardo.fano@ehu.es
Mara Gallastegui Bilbao IIS Biodonostia m-gallasteguibilbao@euskadi.eus
Arantxa Gorostiaga Manterola UPV – EHU arantxa.gorostiaga@ehu.es
David Guerra Pereda UPV – EHU david.guerra@ehu.es
Amaia Irizar Loibide Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa amaia.loibide@gmail.com
Ana María Jiménez Zabala    Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa mambien1-san@euskadi.eus
Isabel Larrañaga Padilla Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa ilarranaga@euskadi.eus
Nerea Lertxundi Iribar UPV – EHU nerea.lertxundi@ehu.es
Aitana Lertxundi Manterola      UPV – EHU aitana.lertxundi@ehu.eus
Mª Dolores Martínez López De Dicastillo Ingurumen eta Lurralde Antolaketa Saila dml-martinez@euskadi.eus
Madalen Oribe Amores UPV – EHU mada8722@gmail.com
Manuel Sánchez de Miguel UPV – EHU manu.sanchez@ehu.es
Loreto Santa Marina Rodríguez  Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa ambien4ss-san@euskadi.eus
Mikel Subiza Pérez Dep. Salud – Subdirección SP Gipuzkoa m-subiza@euskadi.eus
Nerea Urbieta Macazaga Osasun Saila – Zuzendari Ordetza OP Gipuzkoa
Oscar Vegas Moreno UPV – EHU o.vegas@ehu.es
Carlos Zabaleta Camino Goierri-Urola Garaiko ESI carlos.zabaletacamino@osakidetza.eus
Miren Begoña Zubero Oleagoitia UPV – EHU mirenbegona.zubero@ehu.eus

Ekoizpen Zientifikoa

Proiektuak

Proiektuetan 2 / 2

Nuevo sistema de control y estabilización de una elevada calidad del aire interior de los edificios en el tiempo con mejor funcionamiento de la eficiencia energética.

Investigador principal: Jesús María Ibarluzea Maurolagoitia. Entidad financiadora: Gobierno Vasco, Departamento de Desarrollo Económico y Competitividad. Año inicio: 2014. Año final: 2016.

Caracterización de la exposición a campos electromagnéticos de radiación no ionizante en los niños de la cohorte INMA-Gipuzkoa.

Investigador principal: Jesus María Ibarluzea Maurolagoitia. Entidad financiadora: ISCIII Instituto de Salud Carlos III. Año inicio: 2013. Año final 2016.