Ehun Ingeniaritza

Taldeko liderra: Ander Izeta Permisán Dk.

Biodonostia OII. ander.izeta@biodonostia.org

Helburu estrategikoak

Helburu nagusia da giza dermiseko eta murinae dermiseko zelula aitzindarien ontogenia, hedapena eta bereizteko ahalmena ezagutzea. Izan ere, azken helburua da ehun-ingeniaritzako konstruktuak sortzea, erabilera terapeutikoa emateko eta/edo prozesu kantzerigenoetan edo beste patologia batzuetan egin dezaketen ekarpena ezagutzen laguntzeko.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • Giza dermiseko eta murinae dermiseko leinu mesodermiko eta neurogeniko isolatuen ontogeniari buruzko oinarrizko ikerketa (leinu-aztarnak) eta espezie neural eta muskulueskeletikoen leinuetarako deribazioari buruzkoa.
  • Ikerketa aurreklinikoa azalaren zelula aitzindarien erabilera klinikoan aurrera egiteko. Hainbat animali modelotan duen erabilgarritasuna aztertzen da (kalte muskularra, errotazio-azaoaren kalte kronikoa, destrakzio bidezko osteogenesia), beste zentro batzuekin lankidetzan.
  • Ultzera kronikoak sendatzeko ile-folikulu autologoen transplanteak duen eraginkortasuna eta segurtasuna aztertzeko entsegu klinikoak.
  • Neurofibroma dermikoen etiopatogenian edo nerbio-sistema periferikotik eta/edo kresta neuraletik datozen beste tumore batzuen etiopatogenian zelula aitzindariek duten inplikazioa aztertzea.
  • Zelula aitzindariekin erlazionatutako azterketak eta industria-aplikazioak kosmetikaren esparruan.

 

Taldekideak

Izen-abizenak Zentroa Emaila
Sandra Fuertes Alvarez Biodonostia OII sandra.fuertes@biodonostia.org
Carmen Garde Orbaiz Donostialdea ESI mariacarmen.gardeorbaiz@osakidetza.eus
Leire Gardeazabal Martinez De Espronceda Biodonostia OII leire.gardeazabal@biodonostia.org
Ainhoa Irastorza Lorenzo Biodonostia OII ainhoa.irastorza@biodonostia.org
Maria Begoña Jimeno Badiola Donostialdea ESI mbegona.jimenobadiola@osakidetza.eus
Hector Lafuente Echevarria Biodonostia OII hector.lafuente@biodonostia.org
Nerea Ormaechea Pérez Donostialdea ESI
Virginia Pérez López Biodonostia OII virginia.perez@biodonostia.org
Juan Pablo Sanz Jaca Donostialdea ESI juanpablo.sanzjaka@osakidetza.eus
Paula Vázquez Aristizabal Biodonostia OII paula.vazquez@biodonostia.org
Susana Vildosola Esturo Donostialdea ESI susana.vildosolaesturo@osakidetza.eus
Laura Yndriago Acha Biodonostia OII laura.yndriago@biodonostia.org

Ekoizpen Zientifikoa

Proiektuak

Eraikitzen ari den orrialdea.
Proiektuak eta Patenteak erakusteko lanean ari gara.
Barkatu eragozpenak.