E-osasuna

Taldeko liderra:Iván Macía Oliver Dk.

Vicomtech imacia@vicomtech.org

Helburu estrategikoak

  • Informatika-sistema aurreratuak garatzea. Informazioaren kudeaketa, transmisio eta bistaratze eraginkorra, datu-meatzaritza, ingeniaritza semantikoa eta adimen artifiziala oinarrian hartuta diseinatuko dira eta osasun-sistemaren eraginkortasuna eta pazientearen arretaren kalitatea hobetzeko balioko dute, ospitalearen barruan zein etxean, eta osasun-kateko esparru orotan (kudeaketa, prebentzioa, diagnostikoa, terapia, jarraipena eta errehabilitazioa).
  • Espezialitate edo patologia jakin batera orientatutako sistema informatikoak garatzea. Horrela, alde batetik, diagnostikoak hobetu nahi dira, irudi erradiologikoen bitartez, edo beste mota bateko informazio demografikoaren edo klinikoaren bitartez; eta, bestetik, operazioak ahalik eta zehaztasun eta segurtasun handienarekin egin nahi dira, 2D/3D irudi-analisiko teknikak, egitura anatomikoen modelizazioa, adimen artifiziala, bistaratzea, nabigazio birtuala, irudi bidez gidatutako kirurgia eta kirurgia robotikoa baliatuta.
  • Datu biologikoak eta omikoak aztertzeko eta bistaratzeko sistema informatikoak garatzea, ikerketa biomedikoa bizkortzeko eta diagnostiko-proba aurreratuak egiteko.

Ikerketa-ildo nagusiak

  • • Ordenagailuz Lagundutako Diagnostikoa:
    • Irudi-analisia.
    • Datu omikoen analisia.
    • Bistaratzea.
    • Adimen artifiziala.
    • Ingeniaritza semantikoa.
  • Ordenagailuz Lagundutako Operazioa eta Jarraipena:
    • Operazio aurreko plangintza.
    • Operazio barneko nabigazioa, irudi bidez gidatutako kirurgia eta kirurgia robotikoa.
    • Tratamendu ondoko jarraipena eta errehabilitazioa.
  • Informazio-sistemak Osasunean:
    • Sistema banatuak.
    • Informazio-sistemak Ospitalean: Telemedikuntza, Etxeko Laguntza eta Bizitza Independentea.

Taldekideak

Izen-abizenak Zentroa Emaila
Roberto Álvarez Sánchez Vicomtech ralvarez@vicomtech.org
Mónica Arrue Gabarain Vicomtech
Arkaitz Artetxe Ballejo Vicomtech aartetxe@vicomtech.org
Andoni Beristain Iraola Vicomtech
Álvaro Bertelsen Simonetti Vicomtech abertelsen@vicomtech.org
Eduardo Carrasco Alonso Vicomtech ecarrasco@vicomtech.org
Camilo Andrés Cortés Acosta Vicomtech ccortes@vicomtech.org
Mariano De Blas Bravo Donostialdea ESI mariano.deblasbravo@osakidetza.eus
Jose Maria Egaña Barrenechea Donostialdea ESI josemaria.eganabarreneche@osakidetza.eus
Gorka Epelde Unanue Vicomtech gepelde@vicomtech.org
Ainhoa García Familiar Donostialdea ESI ainhoa.garciafamiliar@osakidetza.eus
Inmaculada Garcia Ocaña Vicomtech igarcia@vicomtech.org
Hans Jurgen Grande Telleria Cidetec hgrande@cidetec.es
Nekane Larburu Rubio Vicomtech nlarburu@vicomtech.org
Nerea Lete Urzelai Vicomtech nlete@vicomtech.org
Karen López-Linares Román Vicomtech klopez@vicomtech.org
Naiara Muro Amuchastegui Vicomtech nmuro@vicomtech.org
Davide Scorza Vicomtech
Aurora Maria Sucre Rodriguez Vicomtech amsucre@vicomtech.org

Ekoizpen Zientifikoa

Proiektuak

Proiektuetan 1 / 1

Plataforma integral para la planificación y consulta remota de patologías de la aorta tratadas endovascularmente.

Investigador principal: Mariano De Blas Bravo. Entidad financiadora: Gobierno Vasco, Departamento de Desarrollo Económico y Competitividad. Año inicio: 2014. Año final: 2014.